23 kwietnia 2024

Czym jest DeFi

DeFi - Zdecentralizowane Finanse

DeFi, skrót od zdecentralizowanych finansów, to pojęcie zbiorcze dla usług finansowych typu peer-to-peer w publicznych łańcuchach bloków, głównie ethereum.

W każdym nowo utworzonym artykule pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowego artykułu lub instrukcję dodawania nowego artykułu dla swojego klienta.

DeFi (lub zdecentralizowane finanse) to zbiorczy termin dla usług finansowych opartych na publicznych łańcuchach bloków, głównie ethereum. Za pomocą DeFi możesz wykonywać takie same operacje, jak te obsługiwane przez banki – zarabiać odsetki, zaciągać pożyczki i ich udzielać, kupować ubezpieczenia, handlować instrumentami pochodnymi, obracać aktywami i wiele innych rzeczy – ale szybciej i bez zbędnych formalności czy udziału osób trzecich. Podobnie jak w przypadku kryptowalut, DeFi ma charakter globalny, peer-to-peer (czyli bezpośrednio pomiędzy dwoma osobami, a nie poprzez scentralizowany system), zapewnia pseudoanonimowość i globalną dostępność. 

DeFi wykorzystuje podstawowe założenie bitcoina – cyfrowego pieniądza – i rozszerza je, tworząc cyfrową alternatywę dla Wall Street, ale bez wszystkich związanych z tym kosztów (pomyśl o wieżowcach i biurach pełnych traderów oraz pensjach bankowców). Umożliwia to stworzenie bardziej otwartych, wolnych i sprawiedliwych rynków finansowych, dostępnych dla każdego, kto posiada połączenie internetowe.


Użytkownicy zazwyczaj korzystają z DeFi za pośrednictwem oprogramowania zwanego dapps („zdecentralizowane aplikacje”), z których większość działa obecnie w oparciu o łańcuch bloków ethereum. W przeciwieństwie do tradycyjnego banku nie ma konieczności wypełniania wniosków ani otwierania konta. 

 

Oto kilka sposobów, w jakie obecnie można korzystać z DeFi:
  
Udzielanie pożyczek: Pożyczaj swoje kryptowaluty i zarabiaj odsetki oraz nagrody co minutę, a nie raz w miesiącu.
 

Zaciąganie pożyczek: Możesz uzyskać pożyczkę natychmiast bez wypełniania formalności, w tym bardzo krótkoterminowe „błyskawiczne pożyczki”, których nie oferują tradycyjne instytucje finansowe.
 

Handel: Przeprowadzaj transakcje peer-to-peer określonych kryptowalut – przypominają one kupno i sprzedaż akcji bez żadnych pośredników.
 

Oszczędzanie na przyszłość: Umieść część swoich kryptowalut na alternatywnych kontach oszczędnościowych i zarabiaj na lepszych stopach procentowych niż te zwykle oferowane przez banki. 
 

Kupno instrumentów pochodnych: Zawieraj transakcje długiej lub krótkiej sprzedaży określonych aktywów. Potraktuj to jako wersję kryptowalutową opcji na akcje lub kontraktów terminowych. 

Jakie są korzyści?
 

Otwartość: Nie musisz o nic wnioskować ani otwierać konta. Aby uzyskać dostęp, wystarczy utworzyć portfel.
 

Pseudoanonimowość: Nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, adresu e-mail ani żadnych innych danych osobowych.
 

Elastyczność: Możesz przenieść swoje aktywa w dowolne miejsce w dowolnym czasie, bez pytania o zgodę, czekania na zakończenie długich transferów i ponoszenia wysokich opłat.
 

Szybkość: Oprocentowanie i nagrody są błyskawicznie aktualizowane (nawet co 15 sekund) i mogą być znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych inwestycji na Wall Street.
 

Przejrzystość: Wszyscy uczestnicy mogą zobaczyć pełen zestaw transakcji (prywatne korporacje rzadko zapewniają taki poziom przejrzystości)

DeFi lub Decentralized Finance odnosi się do usług finansowych, które są zbudowane w oparciu o rozproszone sieci bez centralnych pośredników. Dzisiejsza kapitalizacja rynkowa kryptowalut DeFi to 92 170 958 486,39 zł o całkowitym wolumenie obrotu wynoszącym 3 879 199 916,55 zł w ciągu ostatnich 24 godzin.



Oto kilka najważniejszych projektów rynku DeFi, i ich obecna sytuacja. 




ChainLink (Link) to zdecentralizowana sieć oracle, która umożliwia smart kontraktom na różnych blockchainach bezpieczne korzystanie z danych zewnętrznych, które nie są pierwotnie dostępne na blockchainach. Chainlink jest kluczowym rozwiązaniem w ekosystemie DeFi (zdecentralizowane finanse), umożliwiającym interakcję z tradycyjnymi światami finansów. LINK to mocny projekt, który jest potrzebny dla działania DeFi. Obecnie cena LINK to 15.50$ i mamy korektę, która trwa 2 miesiąc, a cena spadła o 47%.




Kolejny ważny projekt DeFi to Uniswap (UNI). 

Uniswap to coraz popularniejsza giełda kryptowalutowa oparta na blockchainie Ethereum. Czym dokładnie jest Uniswap? Uniswap to zdecentralizowana giełda, znana również jako DEX, ułatwiająca ogólnoświatowe transakcje kryptowalutowe bez dodatkowych pośredników. Obecnie UNI boryka się  z pozwami i kontrolą SEC. Sytuacja jest rozwojowa a sam token spadł po ogłoszeniu, że SEC wszczyna postępowanie przeciwko Uniswap. Warto śledzić dalszy rozwój sytuacji.




Każdy projekt jest ważny dla rynku DeFi jeśli jest do czegoś potrzebny. Kolejny ciekawy projekt który pojawił się na rynku to JUP czyli Jupiter. JUP to token Ethereum związany z projektem Jupiter, którego celem jest sprawienie, aby blockchain był dostępny i bezpieczny dla wszystkich. Cena stosunkowo niska jak na projekt o takim potencjale. Obecnie cena tokena to 1.16$. Jeśli wykonamy głębszą korektę i utrzymamy poziom 0.80$, będzie to fajny poziom, aby dokupić do portfela. 




 

Sektor DeFi jest ciągle w fazie rozwoju, z dynamicznie zmieniającym się krajobrazem i ciągłymi innowacjami. Rozwój rozwiązań skalujących blockchain, takich jak sharding czy rollups, może przyczynić się do jego dalszej ekspansji i stabilizacji.

Zdecentralizowane finanse niosą obietnicę bardziej otwartego i dostępnego systemu finansowego, ale jak każda nowa technologia, wiążą się z wyzwaniami. Zrozumienie ich mechanizmów, potencjału i ryzyk jest kluczowe dla każdego, kto rozważa wejście w świat DeFi. 

Pamiętaj że nie są to porady inwestycyjne, a tylko moje spostrzeżenie na rynek. 

















 

Informacje zawarte na tej stronie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani zapewnienia zysków. Zawsze pamiętaj o ryzyku związanych z inwestycjami w kryptowaluty oraz konsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości."